khaenlin
khaenlin khaenlin
  • 03-02-2016
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96. How much doss it cost per pound?

Respuesta :

BrainSan
BrainSan BrainSan
  • 03-02-2016
One you spelled does wrong. Two, the answer is $0.49 per pound. Because, you divide $1.96 and 4 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

An angle measures 64° more than the measure of a complementary angle. What is the measure of each angle?
What role did women play during WWI? a. They fought on the battlefield with men. c. They kept their nations’ economies going during the war. b. They protested a
How many yards is the library to the post office
1. Which of the following topics would lend itself only to a formal style of writing? A. Folk Songs I Have Sung B. Psychological Effects of Nuclear Weapons C
What term describes the study and evaluation of human conduct based on moral principles? A. ethics B. Hippocratic Oath C. non-malfeasance D. Nuremberg Code
Sloths have less muscle than other mammals their size in order to _______. a. conserve energy b. maintain a lower body weight c. digest their food faster d.
Which force is always directed toward the center of a circle? A. normal force B. nuclear force C. centrifugal force D. centripetal force
Which hemisphere is Georgia in?
How many of the Ten Commandments can be found in the laws of the United States? a. none B.one C.all D.three
What is the largest object in our solar system? A. Saturn B. The Sun C. An asteroid D. Jupiter