dareamharrisp74wwr dareamharrisp74wwr
  • 13-04-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3/4 lb. of candy costs 20.25 how much would 1lb. of candy cost

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 13-04-2018
Hello!

We know that 3 3/4 lb. of candy cost 20.25

We can divide these to get the cost of one pound

20.25/ 3 3/4 = 5.4

So 1 lb of candy cost $5.40

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Question 10 of 10 Which best describes Greek theater? O A. It did not talk about the gods. B. It was designed to ask tough questions. C. It was meant for the no
What's Saprophytism?​
i was quite a short book i read it _____a day​
from 8 abc subtract abc. from 8 abc subtract 8
meaning and scope of menufactors that affect menu planning​
NEED HELP NOW! To say that income inequality exists in this day and age is an insult to the women who have labored so tirelessly for their accomplishments. What
cot^4+ cot^2= cosec^4 - cosec^2please prove the identitiy ​
50. The probability of passing an examination is 0.77. What is the probability of failing the examination? A. 0.33 0.77 B. 0.23 D. 0.72​
An alloy is made of copper and iron by weight. 42% of it is copper and the rest is iron. If the alloy weights 55 kg, find the weight of copper and iron
please help me 111111