cranked5952 cranked5952
  • 14-04-2018
  • Mathematics
contestada

Eli buys 8 gigabytes of memory for his computer he spends 392. whatbis the cost of 1 gigabyte memory

Respuesta :

kyurem1 kyurem1
  • 14-04-2018
If Eli spends $392 for 8 gigabytes of memory, then [tex]8g=392[/tex], where g is a gigabyte of memory. All you have to do is to reduce the equation. In this case, divide both sides by 8 to get [tex]g=49[/tex]. So the cost of 1 gigabyte of memory is $49.
Answer Link

Otras preguntas

Write the solutions for x^2=-9
What is the difference between a lunar eclipse and a solar eclipse? Lesson 3.07 Question 16 options: A solar eclipse and lunar eclipse occur when Jupiter and S
A store is having a sale on almonds and jelly beans. For 6 pounds of almonds and 2 pounds of jelly beans, the total cost is 20. For 3 pounds of almonds and 5 po
What are your thoughts on Chinese cultural revolution (minimum 200 words)
A man works from 8:00 am to 5:00 pm each day and gets $18 per hour . If he works from Monday to Saturday ,calculate his wage for a fortnight . don't send on fil
copper chloride reacts with magnesium but magnesium chloride does not react with copper. Why is this?​
Which statement is the best example of a cumulative sentence? A. Consider the cat, a predator kept as a pet, a terror to rodents and small birds, an aloof compa
What was the reason for qin decline?
List ten forest products and their uses​
In January, 2005 Anthony was preparing to purchase 100 shares of ABC stock. He was studying the literature and found four different charts on ABC stock performa